Při výběru běžek (a také běžeckých bot) musíte pečlivě zvážit, jaké vázání použijete. Protože se každý typ hodí pro jiné běžkaře, připravili jsme pro vás srovnání nejčastějších typů vázání. Vybrat si to správné vázání tak pro vás bude jednodušší.

Co je vázání? To jistě víte, ale pro jistotu si zopakujme jeho základní funkce. Připevňuje boty k lyžím, umožňuje správné manévrování, ale také uvolňuje nohu v případě pádu a snižuje tak riziko zranění. Správně vybrané moderní a kvalitní vázání zlepšuje vaše propojení s lyžemi, zvyšuje ovladatelnost a zlepšuje tak váš zážitek z běžkování.

Vázání není nijak extrémně drahou záležitostí a začíná na pár stovkách. I nejdražší typy se pohybují v ceně okolo 2 000 Kč. Výhodou dražších typů je, že jsou lehčí a bota se do nich snadněji zacvakává (podobně jako do vázání na sjezdových lyžích).

Při výběru vázání se dříve či později setkáte hlavně se dvěma zkratkami:

  • SNS (Salomon Nordic System),
  • NNN (New Nordic Norm).

Hlavním rozdílem je, že SNS využívá jeden podélný výstupek (hřeben) zapadající do drážky v botě, zatímco NNN má hřebeny dva. Oba typy vázání si tak rozumí s jiným typem bot a jsou navzájem nekompatibilní. Proto si ujasněte, pro který typ se rozhodnete.

Pokud už máte koupené nebo vybrané boty na běžky, vybírejte systém podle nich. Systém vázání totiž musí být kompatibilní s botami, jinak neujedete ani metr.

Jak poznáte, který typ vázání vyžadují vaše boty?

Stačí se podívat na podrážku. Bota NNN bude mít dvě tenké mělké drážky, zatímco bota SNS bude mít jen jednu. Existují ještě boty pro tzv. třípinové vázání(Nordic Norm 75 mm), ale tento systém se už příliš nepoužívá, takže se mu nebudeme více věnovat.

Dalším důležitým faktorem pro výběr vázání jsou lyže. Některé se totiž dodávají už s předpřipravenými destičkami na vázání, které umožňují jeho instalaci bez vrtání. Jsou však kompatibilní jen s některými typy. Podívejme se tedy na jednotlivé systémy blíže.

Vázání SNS a jeho varianty

Nášlapné běžecké vázání SNS od Salomonu se upíná na špičce a využívá jednu podélnou drážku pro kontakt s botou. Můžete si vybrat z různých variant:

  • univerzální,
  • klasické,
  • vázání čistě pro bruslení.

Jednotlivé typy se liší především tvrdostí gumového flexoru na přední části vázání. Ten se stará o vracení boty do původní pozice po odrazu a neumožňuje dopředný pohyb boty. Každé vázání SNS je kompatibilní pouze s botami SNS.

Varianty SNS Pilot Skate a SNS Pilot Classic

Pilot jsou varianty SNS vázání pro závodníky a výkonnostní lyžaře s klasickou i bruslařskou technikou. Využívá systém dvou hrazdiček, takže lyžař cítí lepší spojení s botou a lyžemi a lépe je tak ovládá.

Vázání NNN a jeho varianty

Vázání NNN je v současnosti populárnější než systém SNS, i když obě používají jak profesionálové, tak začátečníci. Systém vyvinutý firmou Rottefella využívá na rozdíl od SNS dvě podélné drážky a kovovou tyč na upnutí boty do špičky, takže vázání NNN je kompatibilní pouze s botami pro NNN.

Gumová přední část (flexor) vám pomáhá vytvářet sílu při zvedání nohy, abyste mohli klouzat dopředu. I NNN nabízí různé varianty pro klasiku, skate a turistiku. V turistické verzi je vázání nášlapné a umožňuje vypnutí jen zatlačením na hůlku . Podélné drážky se starají o to, že bota ve vázání drží pevně na svém místě a zaručují tak vysokou stabilitu a kontrolu nad lyží.

Systém NIS bez vrtání

Systém NIS je v podstatě vylepšenou verzí vázání NNN. Jeho hlavní výhoda spočívá v tom, že vázání můžete nacvaknout přímo na lyže a nemusíte do nich vrtat šrouby. Lyže ovšem musí být opatřena podložkou pod vázání NIS. Jinak jsou založena na technologii NNN a kompatibilita s botami NNN tak zůstává. NIS vázání je určeno především pro závodní lyžování.

Prolink

Další vylepšení vázání NNN je užší a lehčí a nabízí lepší pocit z propojení se sněhem, proto se těší oblibě hlavně mezi zkušenějšími lyžaři. K lyžím se vázání připevňuje pomocí předvrtaných otvorů.

NNN BC

Vázání NNN BC je skvělou volbou, pokud plánujete lyžovat v neupraveném terénu (BC = backcountry), kde je sníh hlubší a více strukturovaný(na rozdíl od upravené stopy). Tato vázání jsou odolnější a širší, a proto nabízejí větší oporu a stabilitu. Moho u být kompatibilní s botami NNN. Do stopy se však toto vázání vůbec nehodí, protože ji svou šířkou při jízdě poškozuje.

Které vázání je tedy lepší?

Nedá se říct, jestli je lepší systém NNN, nebo SNS. Oba systémy existují vedle sebe a lyžaři všech úrovní se liší v názorech na to, který systém jim více vyhovuje.

Nejlepší je samozřejmě zajít do obchodu, abyste si mohli dobře osahat, jak vše funguje dohromady a jak se cítíte s lyžemi na nohou. Nebo si před koupí vyzkoušejte lyže v půjčovně a ověřte si tak, jestli se na vybraném vázání budete cítit dobře.