Ne nadarmo se říká, že kdo maže, ten jede. U vosků na běžky to platí dvojnásob. Orientovat se v různých druzích je pro každého běžkaře nutnost. Voskování se totiž nevyhnete ani v případě, že jste si pořídili běžky se speciální úpravou skluznice, jako jsou šupiny nebo skin běžky. Pokud ale v široké nabídce vosků tápete, přečtěte si tento článek.

Základní druhy vosků na běžky jsou jen dva. Stoupací a skluzné. Pokud máte běžky na klasiku se šupinami v mazací komoře nebo skin běžky, nemusíte se zabývat vosky stoupacími. Stejně tak pokud na běžkách bruslíte. V obou případech totiž budete aplikovat pouze skluzný vosk (parafín).

Stoupací vosky? Na klasiku nutnost!

Stoupací vosk se aplikuje na oblast mazací komory u běžek na klasiku (pokud to nejsou skin běžky, nebo nemají šupiny). Dělíme ho ještě podle formy na tuhý a klistr (vosk v tubě). Vosk zajišťuje optimální přilnavost lyže ke sněhu a tím i správný odraz. Výběr stoupacího vosku tak musíme upravit hlavně podle aktuálních podmínek sněhu.

Práce s klistry chce cvik, jinak bude začátečník ulepený od hlavy až k patě. Mají ale výhodu: stačí je nanášet v jedné větší vrstvě. U klasických tuhých stoupacích vosků se doporučují aspoň tři vrstvy. Klistr najde své uplatnění také u sněhu, který je přemrzlý, hrubozrnný nebo špinavý. Je také vhodné ho hned po jízdě odstranit, jinak budete mít ulepené pouzdro i celé auto.

Před samotnou aplikací stoupacího vosku je vhodné aplikovat ještě base vosk (podkladový/základní). Ten bude sloužit jako spoj skluznice se stoupacím voskem nebo klistrem. Aplikace base vosku vám ušetří jednu vrstvu mazání a vosk na skluznici lépe vydrží. Hodí se hlavně ve chvílích, kdy se chcete vyhnout opakované aplikaci vosku během celého dne ve stopě. Base vosky jsou k mání jak v tuhé, tak v tekuté formě.

Skluzné vosky na všechny běžky

Skluzné vosky se nanáší na všechny běžky. U běžek na klasiku si ale musíte dávat pozor, aby se vám vosk nedostal do mazací komory. Skluznice běžek mají tendenci vysychat, proto je dobré je pravidelně mazat voskem. Dobrým indikátorem vyschlé skluznice je to, že začne bělat. Skluznici je vhodné napouštět každých 30 až 60 kilometrů. Jakmile sezóna skončí, je dobré běžky napustit parafínem a neseškrabovat jej.

Máme hned několik typů skluzných vosků. První je klasický tuhý parafín, který je ideální, pokud pracujete s žehličkou na běžky. Pokud vosk pouze korkujete, je jednodušší použít vosk ve spreji nebo tubě.

Barva vosku podle podmínek, ne podle nálady

Jak stoupací, tak skluzné vosky se označují podle barev převážně pro rychlou orientaci. Při mazání totiž musíme zohlednit aktuální venkovní teplotu a stav sněhu. Zjednodušeně sníh dělíme na čerstvý (prašan, lehce přemrzlý) a starý, přičemž tedy nejde tak úplně o samotné stáří sněhu, ale jeho stav (těžký, mokrý).

Žlutý vosk se hodí pro jarní teploty nad nulou. Někdy může váhat mezi volbou žlutého a červeného vosku. Červený využijte ve zrádném počasí kolem nuly. Právě tehdy se mění skupenství sněhu a je tedy obtížné odhadnout, jaký vosk zvolit. Následuje fialový vosk pro lehce mínusové teploty. Někdy se opět může prolínat s modrým. Modrý vosk je dobrý na teploty od -7 do -10 stupňů (záleží na konkrétní značce). Posledním je zelený, pro který sáhnete až při teplotách pod -10 stupňů. Pokud jste začátečník, nekomplikujte si to. Stačí vám základní sada vosků. Červený vosk používejte pro plusové a nulové teploty, modrý pro mínusové.

Obecně platí, že tvrdý vosk můžete převoskovat měkčím a ne naopak. Pokud vám to klouže, převoskujte voskem pro teplejší sníh. Pokud vám to naopak drhne nebo lepí, musíte vosk nejprve odstranit škrabkou nebo chemickým odstraňovačem a pak navoskovat pro chladnější počasí.

Další druhy vosků

Už ne tak často se můžeme setkat i s voskem v prášku, který je nutné zažehlit na požadovanou teplotu. Dále existují například sloupávací vosky u nich musí být mazací zóna perfektně čistá a vybroušená. Pro začátečníky je ale dobré se držet klasiky.