Běžecké lyžování není jen v nohách, ruce často tvoří více než polovinu síly v odrazu. Správná délka běžeckých hůlek je proto extrémně důležitá pro výkon i vaše pohodlí při běžkování. Lyžařské hůlky na běžecké lyžování odolávají velkému tlaku. Proto musí mít správnou délku, aby tento tlak přenesly co nejefektivněji do odrazu.

Pevné, nebo teleskopické hole?

V tomto článku budeme řešit jen hole s pevnou konstrukcí. Na trhu najdete řadu modelů v teleskopickém provedení. Ty poskytují variabilitu, kterou oceníte hlavně, když často měníte terén. Teleskopické hole ale nejsou dostatečně pevné, budou se různě smýkat a nutit vás k technickým chybám. Někdy se mohou dokonce vzpříčit a poškodit.

Proto teleskopické hole doporučujeme jen pro turistickou jízdu v pomalém tempu a pro začátečníky, kteří na hole nevyvíjejí velký tlak.

Ty nejkvalitnější běžecké hole mají:

  • pevnou délku
  • a jsou vyrobeny ze skelných vláken nebo karbonu.

Dostupnější variantu a zlatý střed představují hůlky z hliníku.

Jako téměř všechno v běžkování i správný výběr délky holí záleží na tom, jaký styl běhu na lyžích preferujete.

Všeobecně platí pravidlo, že na klasický styl potřebujete kratší hole než na techniku bruslení. Pro nadšené běžkaře tak není od věci mít více sad holí pro různé styly.

Upozornění:

  • výška postavy se měří vždy v obuvi a výška holí se bere od spodního hrotu po vyústění poutka z madla hůlky.

Většina výrobců ale uvádí délku holí od hrotu po horní část hole, nikoli k poutku. Proto se často tabulky od různých výrobců liší. Vždy se proto raději řiďte doporučením konkrétní značky.

Běžecké hole pro klasický turistický styl ve stopě

Rekreační běžecké hole na klasiku se řídí starým osvědčeným pravidlem volby délky podle ramen. Správné hůlky na klasiku by tak měly končit ideálně přímo v podpaží. Pokud dáváte přednost rychlejšímu kroku a jezdíte často soupaž, můžete zvolit i délku po rameno.

Delší hole se také doporučují pro zkušenější běžkaře s lepší technikou, aby mohli vyvinout větší sílu v odrazu.

Pokud nakupujete online, využijte již zmíněné pravidlo pro klasické hůlky na běžky:

  • Délka hole na klasiku by měla odpovídat výšce vašich ramen.

Někteří výrobci vyrábějí hole, které lze dodatečně zkrátit. To znamená, že byste v takovém případě měli zpočátku zvolit delší hole, které můžete později upravit.

Hole pro sportovní styl bruslení na upravených tratích

Pro běžecké lyžování ve stylu bruslení (skate) vybírejte hole o délce po mezi bradou až nos . Hole pro bruslení by měly být zpravidla přibližně o 10 cm delší než pro klasickou techniku. To vám umožní silnější odraz.

V posledních letech se doporučení ideální délky holí mění směrem ke kratším holím (pro nižší hmotnost a lepší manévrovatelnost).

Pokud vybíráte hole online, řiďte se osvědčeným pravidlem:

  • Délka hole na bruslení by měla odpovídat výšce po bradu až nos.

Jestli se vaše ideální délka hole pohybuje mezi dvěma velikostmi, doporučujeme zvolit delší z nich.

Hole pro jízdu v neupraveném terénu (backcountry)

Délka hůlek pro jízdu v neupraveném terénu, neboli backcountry, se neřídí jednotným pravidlem pro určení velikosti. Záleží především na tom, v jakém terénu se pohybujete. Pro snadnější manipulaci však doporučujeme kratší délku, podobnou jako u běžkování klasickým stylem.

Pro backcountry běžkování se také hodí zmiňované nastavitelné hole. Teleskopickou hůlku nastavíte na delší velikost do kopce a kratší na sjezd.

Teleskopické hole vám také umožní přizpůsobit se měnícím se podmínkám při jízdě mimo trať, například různému typu sněhu nebo výšce sněhové pokrývky.

Správná délka běžeckých hůlek pro děti

Při výběru délky holí pro děti hodně záleží na jejich úrovni a schopnostech. Pro děti, které už se na běžkách pohybují se zvládnutou technikou, vybírejte:

  • běžecké hůlky na klasiku přibližně o 25 cm kratší než je výška dítěte,
  • běžecké hůlky na bruslení přibližně o 15 cm kratší než je výška dítěte.

Pro děti, které se na běžkách teprve učí a nemají ještě dobrou stabilitu, pořiďte raději kratší hole, se kterými se jim bude lépe (a bezpečněji) manipulovat.