Již klasicky ve švýcarském Val Müstair byl v sobotu 31. prosince odstartován 17. ročník Tour de Ski. Účastníci etapového závodu postupně odjeli sedm závodů ve Švýcarsku, německém Oberstdorfu a finále se odehrálo 8. ledna v italském středisku Val di Fiemme. Jak si vedli v závodu Češi a jak výsledky zahýbali s průběžným pořadím Světového poháru

Letošního ročníku Tour de Ski se nemohli zúčastnit ruští reprezentanti. Byli vyloučeni, ostatně jako tomu je u dalších sportů, za vojenskou agresi Ruska proti Ukrajině. Letos se tak diváci nedočkali projevů rivality. Nor Johannesem Hösflot Klaebo a Rus Alexandr Bolšunov každoročně vedli boj o prvenství v etapovém závodu. Při neúčasti Rusů tak prestižní závod připomínal norské mistrovství, přední příčky si rozebrali mezi sebou norští reprezentanti.

Česká výprava na Tour de Ski se skládala z pěti členů pod vedením trenéra Jana France. Za muže to byli Michal Novák a Adam Fellner. Ženy pak Kateřina Razýmová, Tereza Beranová a Kateřina Janatová. Pro Razýmovou to byl velký návrat do závodního tempa po červnovém porodu.

Čechům se sice dařilo, ale do první desítky se ani jeden z nich nedostal. Nejblíže tomu měl Novák. V konečném pořadí Tour de Ski se umístil na 11. místě. Dělila ho jen necelá půlminuta od první desítky. Nebýt ztráty z úterního závodu na 10 kilometrů klasicky, kde mimo jiné měl problémy s lyžemi. Obsadil tak až 44. místo. Na průběžném pořadí Světového poháru se posunul na osmé místo. Fellner se na etapovém závodě umístil na 41. místě, v průběžném pořadí Světového poháru po 18 závodech z celkových 32 teď zujímá 116. místo.

Razýmová se i po nedávném porodu dokázala udržet na předních místech, v celkovém pořadí skončila na 17. místě. V Světovém poháru jí tak patří v průběžném pořadí 43. místo. Janatová na Tour de Ski sice skončila na 24. místě až za Razýmovou, v průběžném pořadí Světového poháru je ale před ní na 31. příčce. Tereza Beranová ukončila Tour podle plánu po šestém místě ve sprintu ve Val di Fiemme, ve Světovém poháru teď je na 42. místě.

Celý etapový závod Tour de Ski vyhrála poprvé Švédka Frida Karlssonová a za muže Nor Johannes Hösflot Klaebo. Finální závod byl již tradičně výjezd na sjezdovku Alpe Cermis. Toto prudké stoupání Byla to jediná etapa, kterou nevyhrál norský král tohoto ročníku Klaebo, ale i šesté místo mu bezpečně stačilo k obhajobě triumfu a celkově již třetímu vítězství na Tour.

©Foto: Nordic Focus