O Vasáku slyšel snad každý běžkař. Švédsky Vasaloppet je již naprosto ikonický závod na běžkách dlouhý celých 90 kilometrů. I ti nejlepší z nejlepších tak mají před náročností závodu respekt. Tradičně se pořádá každý rok první neděli v březnu ve švédské provincii Dalarna a sjíždí se na něj běžkaři z celého světa. Dalo by se říct, že Vasův běh je zlatým hřebem běžkařské sezóny.

Proměna závodu v čase

Od svého počátku se závod značně rozrostl. Prvního běhu se v roce 1922 účastnilo jen 136 závodníků. Každým rokem ale počet narůstal, a v roce 1961 se dokonce muselo změnit místo startu, aby bylo možné všechny závodníky odbavit. Dnes už se závodu každoročně účastní okolo 16 tisíc běžkařů. A aby se sjednotil styl, závodí se už jen v klasice.
Postupem času se rozrostly i kategorie závodu. Dlouhé roky byl Vasův běh výsadou mužů. Ženy se ho účastní až od roku 1981, vlastní oficiální kategorie se ale dočkaly až o 16 let později. Od roku 2008 se mohou účastnit i děti a mládež, pro které je odstupňovaná náročnost podle věku.

Prestižní tradice

Za celé ty roky byl závod zrušen jen třikrát. V letech 1932, 1934 a 1990 pro nedostatek sněhu. Nic jiného podle všeho nedokáže zastavit tradici. Jen té přírodě člověk neporučí. Dnes je tak Vasův běh nejprestižnějším závodem a největším možným úspěchem v dálkovém běžeckém lyžování. O prestiži svědčí i to, že se jedná o bodovaný závod do série dálkových běhů Ski Classics a Fis Marathon Cup.

Trocha z historie

Vasův běh se váže k historické události, kdy v roce 1520 Gustav Eriksson Vasa utíkal před dánským králem Kristiánem II. Dánským. Vasa byl švédský šlechtic, který uprchl z dánského zajetí. Celý závod kopíruje tehdejší trasu jeho útěku. Prvně se ukryl v městečku Mora a snažil se místní sedláky přesvědčit, aby s ním povstali proti Dánům. To se mu nepodařilo, a tak musel před Dány utíkat na lyžích na západ směrem do Norska.

Po 90 kilometrech ho ale v obci Sälen dohnali dva poslové a přesvědčili ho, aby se vrátil do Mory, kde se v mezičase lidé doslechli o hrůzách, které Dánové provádí a rozmysleli se. Vasa se tak postavil do čela osvobozeneckého vojska. Následoval jeho triumfální návrat spojený s porážkou Dánů. Později byl korunován jako Gustav I. Vasy, švédský král.
Myšlenka závodu se zrodila během oslav 400. výročí povstání. Trasa kopíruje přesně cestu, kterou Vasa tenkrát prchal před Dány. Jen ji pořadatelé obrátili. Je přece lepší oslavovat návrat krále než jeho útěk. Navíc cesta ze Sälen do Mory většinou vede z kopce, naopak by to bylo mnohem náročnější.

České úspěchy v závodě

I Češi mají v závodě své úspěchy. U mužů je stále nejlepší Stanislav Řezáč, který v roce 2011 dosáhl druhého místa, což byl jeho nejlepší výsledek. V kategorii žen pak v roce 2016 získala rovnou zlato Kateřina Smutná. Není tedy pochyb, že i my jsme v historii Vasova běhu nechali svůj otisk.

Vše o letošním ročníku se dozvíte zde:
https://www.vasaloppet.se/en/

Photo: Vasaloppet.